Możliwości ładowania samochodów elektrycznych
Elektromobilność rozwija się w Polsce coraz prężniej. Choć póki co prym wiodą przede wszystkim samochody spalinowe, w przeciągu najbliższych lat ta sytuacja ulegnie zmianie. Wiele osób rozważa zakup samochodu elektrycznego, w związku z czym pojawiają się liczne pytania i wątpliwości przede wszystkim związane z kwestią ładowania tego typu pojazdów.
Możliwości ładowania
Obecnie użytkownicy pojazdów zasilanych elektrycznie mają do wyboru ładowanie prądem zmiennym, jak i prądem stałym. Ładowanie samochodów elektrycznych może się odbywać przy pomocy tradycyjnego gniazdka, specjalnych dedykowanych ładowarek oferowanych przez producentów, a w przyszłości także dzięki stacjom ultraszybkiego ładowania samochodów elektrycznych na mieście.
Ładowanie z klasycznego gniazdka
Taki sposób ładowania powinien być wykorzystywany raczej awaryjnie. Wymaga bowiem dużej ilości czasu, a jednocześnie charakteryzuje się mikroskopijnym zasięgiem. Samochód ładowany przez kilka godzin będzie mógł przejechać niewielką odległość. Warto też pamiętać, że jeśli pojawi się konieczność naładowania samochodu z klasycznego gniazdka, najlepiej zrobić to w taryfie nocnej, w której cena za energię elektryczną będzie niższa.
Dedykowane ładowarki
Domowe ładowanie samochodów elektrycznych można jednak znacznie przyspieszyć dzięki dedykowanym ładowarkom oferowanym przez producentów samochodów. Na rynku dostępne są takie z jednostką ładującą 3,3 kW, ale również te bardziej efektywne – 6,6 kW, dzięki którym możliwe jest naładowanie 30kWh akumulatorów w niecałe 6 godzin. Takie udogodnienie ma jednak swoją cenę. Dedykowane ładowarki to bowiem wydatek od 4000 do nawet 6000 złotych.
Ładowanie na mieście
Im więcej samochodów elektrycznych w kraju, tym większa jest jednak potrzeba, by umożliwić użytkownikom ładowanie pojazdów na mieście. Również w Polsce z roku na rok pojawia się coraz więcej punktów ładowania – od jednofazowych gniazdek 230 V, po te umożliwiające szybkie ładowanie prądem zmiennym. Coraz częściej mówi się też o projekcie ultraszybkiego ładowania, czyli powstaniu odpowiedników stacji benzynowych dla samochodów elektrycznych – miejsc, w których wystarczy zatrzymać się na krótki czas, by naładować pojazd i móc jechać w dalszą drogę.