Energia słoneczna – dobre źródło prądu na cały rok?

Pobór energii słonecznej, która następnie przy pomocy odpowiednich instalacji zostanie zamieniona w prąd, uzależniony jest od pogody. W słoneczne dni panele pracują efektywnie, natomiast w deszczowe i pochmurne ich wydajność spada. Czy energia słoneczna jest więc dobrym źródłem alternatywnym w polskich warunkach atmosferycznych?

Czy warto korzystać z energii słonecznej?

Energia słoneczna stanowi alternatywne źródło, z którego stosunkowo łatwo skorzystać. Wystarczy tylko zdecydować się na instalację paneli słonecznych lub fotowoltaicznych, ciesząc się czystą, zieloną energią. Niemniej jednak, o ile nie ma wątpliwości, że takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w klimacie śródziemnomorskim, o tyle pytania pojawiają się w kontekście polskich warunków atmosferycznych. Faktem jest, że w deszczowe, pochmurne dni panele nie pracują tak wydajnie jak wtedy, gdy świeci słońce. Wciąż można więc korzystać z energii słonecznej, jednak niekoniecznie pokryje ona całkowite zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego czy firmy. Niestety, w Polskim klimacie deszczowe dni mają miejsce dosyć często, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, a nawet w początkach wiosny. Energia wyprodukowana przy pomocy paneli może więc stanowić dodatkowe źródło, jednak w dalszym ciągu konieczny może okazać się pobór prądu od dostawcy. Pomimo tego eksperci podkreślają, że warto korzystać z alternatywnego źródła energii, jakim jest słońce. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć degradację środowiska naturalnego, do której przyczynia się na przykład spalanie węgla. 

energia słoneczna

Energia słoneczna dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych

Z energii słonecznej obecnie bardzo chętnie korzystają zarówno osoby prowadzące gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy. Pomimo wprowadzenia mniej korzystnych zasad rozliczania prosumentów, zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi czy słonecznymi wciąż jest naprawdę wysokie. Energia słoneczna jest nie tylko ekologiczna, ale i ekonomiczna, zwłaszcza biorąc pod uwagę wzrost cen energii. Oczywiście, aby efektywnie z niej korzystać, należy przeprowadzić audyt energetyczny, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązania, oceniając zapotrzebowanie na prąd danej jednostki.