Magazyn energii jako element instalacji fotowoltaicznej

Technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak słońce cieszą się w ostatnich latach rosnącą popularnością. Jedno z największych wyzwań branży fotowoltaicznej dotyczy skutecznego magazynowania wytwarzanego prądu. Nowoczesne magazyny energii to urządzenia, które pozwalają gromadzić prąd i uzyskać pełną niezależność energetyczną.

Czym jest magazyn energii i jak działa

Większość instalacji fotowoltaicznych w Polsce to instalacje typu on-grid, podłączone do tradycyjnej sieci energetycznej. Wytwarzany przez panele prąd jest zużywany na bieżące potrzeby, a jego nadwyżka trafia do sieci. Takie rozwiązanie ma jedną istotną wadę, a mianowicie może powodować przeciążenie sieci i wyłączenie instalacji fotowoltaicznej. Aby tego uniknąć, należy zainwestować w magazyn energii (https://eon.pl/dla-domu/oferta/energia-odnawialna/magazyn-energii).

Urządzenie umożliwiające przechowywanie i wykorzystywanie wytworzonego prądu zbudowane są z akumulatorów, podobnych do tych umieszczanych w:

  • samochodach elektrycznych,
  • telefonach komórkowych,
  • laptopach,
  • innych urządzeniach mobilnych.

Odwracalne reakcje chemiczne zachodzące wewnątrz akumulatorów pozwalają na gromadzenie i uwalnianie energii elektrycznej. Ceny magazynu energii uzależnione są m.in. od jego pojemności i mieszczą się w zakresie od 15 000 zł do 120 000 zł. Koszty zakupu akumulatorów zaspokajających potrzeby przeciętnych gospodarstw domowych wynoszą około 30 tys. zł.

magazyn energii

Przyszłość magazynów energii i korzyści ich zastosowania

Magazyn energii to urządzenie niezbędne do utrzymania dynamicznego tempa rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Niestety ze względu na stosunkowo wysokie ceny zakupu popyt na instalacje wyposażone w akumulatory jest ograniczony. Zachętą ma być rządowy program Mój Prąd, w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na tego rodzaju inwestycję.

Warto podkreślić, że zakup własnego magazynu energii to najlepszy sposób na pełną niezależność energetyczną i maksymalne wykorzystanie energii elektrycznej wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną. Zastosowanie akumulatorów pozwala uzyskać prąd pozbawiony zakłóceń i skoków napięcia powstających w sieci, które negatywnie wpływają na żywotność urządzeń elektrycznych. Budowa instalacji fotowoltaicznej wyposażonej w magazyn jest także wyrazem dbałości o środowisko naturalne.