Energia dla firm a jednoosobowa działalność gospodarcza

Energia dla firm jest droższa niż ta dla klientów indywidualnych, czyli gospodarstw domowych. W związku z tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często zastanawiają się, czy zobowiązane są do korzystania z taryfy dla przedsiębiorstw, czy też mogą płacić za prąd niższe kwoty dzięki korzystaniu z taryf dla klientów indywidualnych.

Kiedy przedsiębiorca może korzystać z taryf „G”?

Taryfy z grupy „G” to te przeznaczone dla gospodarstw domowych. Korzystają z nich jednak także hospicja, domy dziecka czy kościoły. Pojawia się więc pytanie, czy z możliwości płacenia niższych rachunków może skorzystać także przedsiębiorca jednoosobowy. Nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi – wiele zależy od dostawcy prądu, na którego terenie zarejestrowana została działalność. Bardzo często uznaje się jednak, że póki w mieszkaniu nie odbywają się spotkania z klientami czy nie są przyjmowani pacjenci albo nie prowadzi się fizycznej sprzedaży, korzystanie z taryfy dla klientów indywidualnych jest dozwolone. Jeśli wymogi te nie są spełnione albo jeśli działalność gospodarcza zarejestrowana jest w innym miejscu niż miejsce zamieszkania przedsiębiorcy, konieczne jest jednak korzystanie z prądu przemysłowego. Więcej szczegółów na temat energii dla firm: https://www.innogy.pl/pl/msp.

Gdy potrzebna jest taryfa dla przedsiębiorcy

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczająca będzie taryfa C11 albo C12. Są to taryfy o małej mocy umownej, takiej samej jak w przypadku taryf G11 czy G12, a więc nieprzekraczającej 40 kW. Podczas gdy taryfa C11 przewiduje jedną, tę samą stawkę w ciągu doby za korzystanie z prądu, energia dla firm według stawki C12 rozliczana jest w oparciu o zużycie prądu w godzinach szczytu oraz pozaszczytowych. Aby wybrać najbardziej korzystną ofertę, należy wziąć pod uwagę, w jaki sposób prowadzona jest działalność oraz czy istnieje możliwość zmiany modelu pracy tak, by urządzenia w firmie działały przede wszystkim poza godzinami szczytu – jeśli tak, zdecydowanie bardziej korzystna okaże się taryfa C12, a jeśli takie rozwiązanie nie jest możliwe – warto wybrać jednostrefową C11.