Energia słoneczna sposobem

Energia słoneczna sposobem na zabezpieczenie się przed droższym prądem w godzinach szczytowych

Promieniowanie słoneczne występuje praktycznie w każdych warunkach środowiskowych i jest ono całkowicie darmowe, dlatego też warto to wykorzystać przy pomocy instalacji fotowoltaicznych.

Energia słoneczna sposobem na zabezpieczenie się przed droższym prądem w godzinach szczytowych

 

W zależności od pory dnia zapotrzebowanie na energię elektryczną jest inne. Doba podzielona jest na godziny pozaszczytowe i godziny szczytowe. W zależności od strefy czasowej za prąd należy zapłacić więcej lub mniej. Zasada jest taka, że największe zużycie energii eklektycznej ma miejsce w godzinach porannych, popołudniowych i wieczornych. W celu zmniejszenia rachunków za prąd trzeba byłoby dostosować swój rytm życia do strefy czasowej i przenieść co najmniej 40% dziennego zapotrzebowania energetycznego na godziny nocne, czyli objęte niższą stawką za kilowatogodzinę. Nie zawsze jest to możliwe. Korzystając z instalacji fotowoltaicznej problem z droższym i tańszym problem znika całkowicie. Energia elektryczna wytwarzana jest przez cały rok i to za darmo. Konsument staje się niezależny od dostawcy prądu – wliczając w to podwyżki za prąd i przerwy w jego dostawie.

 

Wiele plusów, ale są także minusy

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej sprawia, że konsument zyskuje dostęp do nieograniczonego źródła odnawialnej energii słonecznej. Ponadto instalacje fotowoltaiczne można zainstalować niemalże w każdym miejscu i to z łatwością. Panele mogą znajdować się nie tylko na dachach domów jednorodzinnych czy zakładów przemysłowych, ale również na dachach budynków gospodarczych i na samodzielnych komponentach. Na korzyść instalacji fotowoltaicznej przemawia to, że jest ona bezawaryjna i bezobsługowa oraz objęta kilkudziesięcioletnią gwarancją producenta. Nie trzeba też martwić się emisją szkodliwych gazów do atmosfery.

 

W przypadku fotowoltaiki trzeba liczyć się z poniesieniem jednorazowej, ale niestety nadal niemałej inwestycji. Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej jest dla wielu osób sporym wydatkiem, a na zwrot inwestycji trzeba poczekać. Kolejną kwestią jest zależność od zmiennych warunków nasłonecznienia. Czasami koniecznością jest korzystanie z systemu net-metering. Ponadto ze względu na niską gęstość strumienia energii zachodzi potrzeba wykorzystywania sporych obszarów do uzyskania odpowiedniej ilości prądu. Z kolei z ich dostępnością bywa różnie, ze względu na miejscowe ukształtowanie terenu.

 

źródło: http://www.ozetechnik.pl/oferta/fotowoltaika/10-oferta/fotowoltaika/21-dlaczego-warto-inwestowac-w-fotowoltaike