Taryfa C11 – korzystne rozwiązanie dla firm

Taryfa C11 to jedna z najpopularniejszych taryf dla małych i średnich firm. Zasilana jest z sieci niskiego napięcia i to ją różni od taryfy G11, która przeznaczona jest dla gospodarstw domowych.

Klienci indywidualni mogą korzystać z taryfy C11 lub innej taryfy z grupy C, tylko w przypadku budowy domu lub innej nieruchomości, ponieważ wówczas potrzebny jest tzw. prąd budowlany.

Co oznacza skrót C11?

„C” oznacza, że taryfa ta przeznaczona jest dla firm zasilanych z sieci niskiego napięcia, a z takiej właśnie sieci zasilane są w Polsce małe i średnie przedsiębiorstwa. Pierwsza „1-ka” informuje nas, że jest to taryfa dla klientów o moc umownej nieprzekraczającej 40 kW. Druga „1-ka” oznacza, że jest to taryfa jednostrefowa, a zatem cena kWh jest taka sama przez całą dobę, bez względu na porę dnia czy nocy, dlatego też nazywana jest „taryfą całodobową”.

 

Przeciwieństwem jednostrefowej taryfy C11 są taryfy dwustrefowe np. C12a, trójstrefowe np. B23 bądź czterostrefowe np. B24.

Dla firm, których moc umowna wynosi poniżej 40 kW i które korzystają z energii elektrycznej w zróżnicowany sposób w ciągu doby lub głównie w ciągu dnia, taryfa C11 okazuje się być najprostszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Które firmy najwięcej skorzystają z taryfy C11?

C11 jest to taryfa całodobowa, a więc korzystna jest przede wszystkim dla tych firm, których cała działalność lub znaczna jej większość, koncentruje się w godzinach dziennych. A zatem może dotyczyć to jednoosobowej działalności gospodarczej, wolnych zawodów, jak również sklepów i innych firm, które działają głównie za dnia.

W przypadku firm, które wykonują część czynności z wykorzystaniem energii elektrycznej w godzinach porannych, wieczornych bądź nocnych, mogą okazać się bardziej korzystne taryfy dwustrefowe lub nawet trójstrefowe. Wówczas za energię zużytą w godzinach pozaszczytowych zapłacą mniej. Takiej opcji nie ma w przypadku C11, bo w obrębie tej taryfy obowiązuje taka sama cena prądu w ciągu całej doby.

 

Tak, więc taryfa C11 jest optymalnym rozwiązaniem dla firm, których zużycie prądu w pozaszczytowych godzinach, nie przekracza 40%.

Źródło:

https://dobryprad.pl/taryfy/firma/c11/dla-kogo/

https://enerad.pl/rynek-energii/prad-dla-firmy/taryfa-c11/

http://energia-online.pl/co-to-jest-taryfa-c11/