Jakie są rodzaje taryf prądu?
Obecnie mamy możliwość wyboru taryfy, zgodnie z którą zostanie wystawiony nam rachunek za prąd. Taryfy są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki, tak więc niezależnie od wyboru dostawcy będziemy mieli możliwość wyboru tych samych taryf. Czym taryfy różnią się między sobą? Na którą warto się zdecydować i jakie aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę podejmując wybór?
Czym są taryfy prądu?
Taryfa prądu to inaczej mówiąc plan cenowy, zgodnie z którym będzie rozliczany odbiorca końcowy prądu. Różnice pomiędzy taryfami wynikają z różnych cen prądu w określonych godzinach bądź dniach tygodnia. Taryfy określa się za pomocą trzech symboli np. G11, gdzie:
- G – oznacza, że taryfa jest skierowana dla domu. W przypadku, jeżeli odbiorcą byłaby firma to będzie tu widniało oznaczenie „C”,
- 1 – jest to oznaczenie mocy umownej. Dla gospodarstw domowych będzie to zawsze 1,
- 1 – oznacza liczbę różnych cen w danej taryfie. Jeżeli mamy tu cyfrę 1 to oznacza to, że jest jedna stała cena niezależnie od godziny lub dnia tygodnia. Jeżeli w tym miejscu będzie widniała cyfra 2, będzie to oznaczało, że zgodnie z taryfą są dwie ceny prądu, które obowiązują zgodnie z treścią umowy zawartej z dostawcą prądu.
Więcej na temat taryf prądu możesz przeczytać na: https://eon.pl/dla-domu/oferta/energia-elektryczna/taryfy
Jakie rodzaje taryf są najpopularniejsze?
Aktualnie istnieje 5 głównych taryf, które są oferowane przez dostawców prądu. Dla kogo są dedykowane i którą warto wybrać, aby możliwie obniżyć rachunek za prąd?
Taryfa G11
Taryfa G11 to chyba najbardziej popularna taryfa oferowana dla gospodarstw domowych. Zgodnie z założeniami tej taryfy będziemy mieli stałą opłatę za prąd, niezależnie od godziny czy też dnia tygodnia. Zaletą tej taryfy jest łatwość w kontrolowaniu zużycia prądu oraz w przewidywaniu i kontrolowaniu wysokości faktur. Wybór tej taryfy będzie najbardziej opłacalny w przypadku mieszkań lub małych domów, które nie posiadają ogrzewania na prąd.
Taryfa G12 Nocna
Zgodnie z założeniami tej taryfy obowiązują nas dwa cenniki. Godziny obowiązywania danego cennika są ustalone przez dostawcę prądu. Z założenia tej taryfy, za korzystanie z prądu w dzień zapłacimy więcej niż za korzystnie z niego w nocy. Jest to dobra alternatywa dla domostw, które ogrzewają się prądem i mogą ustawić źródło ciepła tak, aby grzało w godzinach, kiedy prąd jest tańszy.
Taryfa G12 Weekendowa
Podobnie jak w przypadku taryfy powyżej, w tym przypadku również obowiązują dwa cenniki. Prąd pobierany od poniedziałku do piątku będzie miał wyższą cenę niż prąd pobierany w weekendy. Obowiązuje tu także cennik z taryfy G12, a więc prąd pobierany w nocy w ciągu całego tygodnia będzie tańszy niż ten pobierany w dzień. Jest to dobra oferta dla osób, które w mieszkaniu przebywają głównie w weekendy.
Taryfa G11p i G11e
Obie taryfy należą do taryf przedpłacanych. W tym przypadku za prąd płaci się z góry i po wykorzystaniu wykupionego limitu, pobór prądu jest już niemożliwy. Należy wtedy ponownie doładować konto. Jest to idealna taryfa dla osób, które obawiają się utraty kontroli nad rachunkami.