Świadectwa pochodzenia – co należy o nich wiedzieć?
Rosnące zanieczyszczenie naszej atmosfery sprawia, że ekologiczne źródła energii zyskują na coraz większej popularności. Możliwości jest wiele, prąd może być pozyskiwany z wody, gleby, wiatru lub promieniowania słonecznego. Zachętą do korzystania z takich źródeł energii są świadectwa pochodzenia. Wyjaśniamy, czym są i kto może z nich skorzystać.
Czym są świadectwa pochodzenia
Najprościej rzecz ujmując świadectwa pochodzenia to certyfikaty wydawane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Są wystawiane na wniosek podmiotów przetwarzających odnawialne źródła energii. Można się o nie ubiegać u lokalnego dostawcy prądu. Świadectwa pochodzenia nie są bezwartościowymi dokumentami, z ich posiadaniem wiążą się realne korzyści finansowe. Takie rozwiązanie sprawia, że wytwarzanie energii przy wykorzystaniu przyjaznych dla środowiska źródeł może przynosić jeszcze większe zyski. W tym wypadku beneficjentami są podmioty sprzedające tak pozyskiwany prąd. Warto zaznaczyć, że opisywane świadectwa to zupełnie coś innego niż gwarancje pochodzenia. Te ostatnie stanowią instrument w systemie wsparcia OZE, ale nie gwarantują żadnych korzyści majątkowych.
Rodzaje świadectw pochodzenia
Świadectwa pochodzenia mogą występować w kilku wariantach i różnią się ze względu na źródła pozyskiwania energii. Ich poszczególne rodzaje określa się za pomocą kolorów i są to:
- certyfikaty zielone – świadectwa wystawiane w przypadku przetwarzania odnawialnych źródeł energii. W zależności o możliwości oraz preferencji mogą to być wiatr, słońce, geotermia lub biomasa.
- certyfikaty białe – świadectwa efektywności energetycznej wydawane w przypadku podmiotów, które są w stanie potwierdzić realizowanie przedsięwzięć mających na celu mniejsze zużycie energii pochodzącej z tradycyjnych, szkodliwych źródeł. Przykładowo mogą to być takie działania jak modernizacja urządzeń lub zakup nowych technologii pozwalających na zużywanie mniejszej ilości surowców.
- certyfikaty błękitne – stanowią potwierdzenie produkowania energii elektrycznej pochodzącej z biogazowni rolniczych.