Energia wiatrowa źródłem zasilania gospodarstwa domowego

Z roku na rok przybywa elektrowni wiatrowych, czyli technologii pozwalających na pozyskiwanie darmowej, ekologicznej energii. Mówić można nie tylko o dużych farmach wiatrowych, rozciągających się na kilometrowej powierzchni, ale też o przydomowych turbinach wiatrowych. Sięganie po odnawialne źródła energii nie jest tylko przejściową modą, ale wręcz koniecznością. Warto wobec tego zainteresować się dostępnymi na rynku energii możliwościami.

Własna minielektrownia przydomowa

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak działają elektrownie wiatrowe (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/energia-wiatrowa-czym-jest-i-jak-ja-wykorzystac), które można spotkać w wielu polskich miejscowościach. Turbiny wiatrowe wykorzystywane są nie tylko w przypadku specjalnych parków wiatrowych, ale większość z nich znajduje się na terenach rolnych. Współwłaścicielem takiej przydomowej minielektrowni mogą być poza właścicielem gruntu sąsiedzi, którzy zdecydują się na wykupienie udziałów. Wszystkie strony wiele zyskują na takiej inwestycji – koszty eksploatacyjne turbiny wiatrowej są relatywnie niskie, a prąd powstaje z odnawialnego i darmowego źródła, jakim jest energia wiatrowa. Masy powietrza wykorzystywane są przez człowieka od wieków do wprawiania w ruch przeróżnych mechanizmów. Obecnie można pozyskiwać bardzo duże ilości energii, a następnie wykorzystywać ją na wiele sposobów – przede wszystkim do zasilania urządzeń elektronicznych. Na skutek oporu wiatru pojawia się energia kinetyczna, która jest przetwarzana na energię elektryczną. Co ciekawe, wiatraki posiadają specjalne zabezpieczenia, które chronią je przed zniszczeniem na skutek zbyt silnych podmuchów wiatru. Przeciwdziałają one przeciążeniom i mechanicznym uszkodzeniom turbin wiatrowych.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby postawić elektrownię wiatrową?

Do zbudowania przydomowej minielektrowni wiatrowej wystarczające będą umiarkowanie korzystne warunki wiatrowe. Siła wiatru musi być na tyle duża, aby była w stanie zapoczątkować proces wytwarzana prądu. Najlepsze warunki do eksploatowania turbin wiatrowych obserwuje się na terenach nadmorskich i górskich. Rozwiązanie to nie sprawdzi się na obszarach z okresami bezwietrznymi, a takich wbrew pozorom również nie brakuje w Polsce. Dobór elektrowni wiatrowej uzależniony jest w głównej mierze od potrzeb użytkownika, czyli jej przeznaczenia. Minielektrownia może być wykorzystywana do zasilania oświetlenia ogrodowego, wspierania ogrzewania wody czy zasilania pompy.