Fotowoltaika – jaka jest w rzeczywistości jej wydajność i czy się opłaca?

W dzisiejszych czasach fotowoltaika cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ale w dalszym ciągu wiele osób zadaje sobie pytanie – czy fotowoltaika jest naprawdę opłacalna? Niniejszy artykuł to propozycja dla wszystkich, którzy poszukują odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Wydajność nowoczesnych paneli słonecznych

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że moc paneli słonecznych uwarunkowana jest nie tylko typem danej instalacji, ale również pogodą. Podawane przez producentów parametry paneli fotowoltaicznych dotyczą standardowych warunków pracy. W Polsce średnia to: promieniowanie słoneczne o moc 1000 W/m2, prędkość wiatru na poziomie 1,5 m/s i średnia temperatura 25°C. Korzystając z przyjętych standardów bez żadnego większego problemu można porównać sprawność poszczególnych modułów .

Jakie są koszty inwestycji w fotowoltaikę?

Koszty inwestycji w nowoczesne układy fotowoltaiczne powiązane są nie tylko z łączną mocą poszczególnych fotoogniw, ale również z samym miejscem, w fotowoltaikaktórym to instalacja powstanie. W Polsce domowe instalacje fotowoltaiczne (do 10kW) najczęściej lokowane są na dachach budynków. Systemy o większej mocy montowane są z kolei na gruncie za pomocą specjalnych konstrukcji wspornych. Średnie koszty jednostkowe dla domowych instalacji (do 10kW) to wydatek od 7000 do 8000 zł/kWp. Mowa tutaj oczywiście o instalacjach zakładanych na dachach budynków.

Ile można zaoszczędzić na instalacji fotowoltaicznej?

Domowe instalacje fotowoltaiczne w większości przypadkach powinny zwrócić się po okresie 10-12 lat. Pamiętać należy jednak o tym, że wzrost cen energii jest bardzo prawdopodobny, dlatego też inwestycja może zwrócić się zdecydowanie szybciej. Fotoogniwa dostępne na rynku co prawda nie są tanie, ale dzięki jej żywotności (do 30 lat), fotowoltaika jest jedną z tych inwestycji, która na pewno się zwróci. Warto wspomnieć również i o tym, że w dzisiejszych czasach zdecydowana większość producentów udziela na swoje instalacje nawet 25-letnią gwarancję (na co najmniej 80% wyjściowej mocy możliwej do uzyskania z fotoogniw).