Taryfa G11 – dla kogo?

Taryfa G11 jest tą najczęściej wybieraną przez Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem przy sposobie użytkowania energii elektrycznej w polskich domach – jest to po prostu najbardziej opłacalna opcja. Na czym polega ta taryfa?

Jednolita stawka

Taryfa G11 charakteryzuje się identyczną stawką bez względu na porę dnia, w przeciwieństwie do innych, które są z uwagi na ten parametr różnicowane. Odbiorcami energii elektrycznej dostarczanej w ramach tej taryfy mogą być gospodarstwa domowa, ale nie tylko.

Oprócz klasycznych polskich domostw, z tej taryfy mogą korzystać również lokale, w których ma miejsce zbiorcze zamieszkiwanie (na przykład internat), w pomieszczeniach gospodarczych przy domach czy garażach. To tylko przykładowe wyliczenie, a ilość tego rodzaju miejsc jest jeszcze większa. Zasadniczo można przyjąć, że chodzi tylko o to, by lokale nie były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej wiążącej się z obsługą klienta w tym miejscu.

Dla kogo jest dobrym wyborem?

Jak wspomniano wyżej, taryfa G11 charakteryzuje się tym, że ceny w jej ramach nie zmieniają się niezależnie od pory dnia czy dnia tygodnia. To oznacza, że jest ona idealnym wyborem dla gospodarstw domowych, w których nie ma różnicowania poboru energii elektrycznej z jakichkolwiek względów.

Jeśli jednak w domostwie z różnych względów sposób wykorzystania energii elektrycznej jest inny na przykład o różnych godzinach – warto zastanowić się nad inna taryfą. Z taką sytuacją mamy do czynienia między innymi w lokalach mieszkalnych, w których woda jest podgrzewana za pomocą prądu. W takim przypadku, dobrym pomysłem może być zdecydowanie się na taryfę, w ramach której energia elektryczna jest tańsza na przykład w godzinach nocnych.

Warto dobrze przemyśleć swój profil korzystania z prądu i dobrać taryfę właśnie pod tym kątem. Często dobrze dopasowany cennik może być równoznaczny ze sporymi oszczędnościami, które pozostaną w domowym budżecie, dlatego przed podpisaniem umowy, należy odpowiednio przemyśleć decyzję.