Zwykły prąd a prąd budowlany

Budowa domu i tak generuje bardzo duże koszty. Dodatkowo przed każdą budową trzeba się udać do zakładu energetycznego po to, by podpisać umowę na dostarczenie prądu. Jest on przecież potrzebny do uruchomienia betoniarki czy innych maszyn budowlanych. Podpisując umowę z zakładem energetycznym od razu otrzymuje się taryfę prądu budowlanego. W momencie, gdy nie posiada się jeszcze żadnego przyłącza otrzymuje się również łącze tymczasowe.

Cena

Prąd budowlany to taryfa, która jest z zasady droższa o około 10% od taryfy prądu zwykłego. Są jednak tutaj również dane konkretne możliwości, które pozwalają odrobinę obniżyć koszt prądu budowlanego. Cena zależna jest od wybranej mocy i od wybranej taryfy, która albo jest cały czas taka sama, albo nieco obniża swoją wartość w określonych porach dnia i nocy. Dlatego podpisując umowę z zakładem energetycznym dobrze jest się zawsze zastanowić, kiedy będą wykonywane największe prace na budowie oraz jaka moc prądu budowlanego będzie najlepsza.

Zamiana prądu budowlanego na prąd zwykły

Prąd budowlany jest bardzo drogą taryfą i każda zmiana jest natychmiast widoczna na rachunkach. Dlatego też bez sensu jest utrzymywać, bez potrzeby jak najdłużej taryfę prądu budowlanego.
Wszystko można załatwić w zakładzie energetycznym, który jest umiejscowiony najbliżej danej budowy.

audyt energetyczny

Jednak zawsze trzeba dostarczyć określony dokument do sprzedawcy prądu. Może to być zawiadomienie o częściowym zakończeniu robót lub odbiór wykonanego budynku. Dostarczając jeden z takich dokumentów można od razu zmienić taryfę budowlaną na zwykłą. W przypadku gdy do tej pory wykorzystywane było przyłącze stałe wystarczy tylko z zakładem energetycznym podpisać umowę o zmianie taryfy. Natomiast gdy cały czas wykorzystywano przyłącze tymczasowe, teraz trzeba je zmienić już na przyłącze stałe.

W takim momencie podpisuje się już umowę kompleksową, która będzie już obowiązywała na stałe. Od razu będą widoczne oszczędności, ponieważ rachunki za prąd znacznie się obniżą. Wynika to z faktu, że prąd zwykły jest o wiele tańszy i bardziej opłacalny.