Taryfa G12 dla gospodarstwa domowego i nie tylko

Taryfa jednostrefowa nie zawsze okazuje się być najkorzystniejszym rozwiązaniem. Czasami bardziej opłacalnym wyborem jest taryfa dwustrefowa i to zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Wszystko zależy od tego, w jakich godzinach przypada największe zużycie energii elektrycznej i czy jest możliwość użytkowania jej w tańszej strefie czasowej, czyli z niższą stawką cenową za kilowatogodzinę. Kiedy warto zdecydować się na  dwustrefową taryfę G12?

g12Taryfa G12 dla gospodarstwa domowego

W przypadku gospodarstw domowych bardzo często wybieraną taryfą jest taryfa jednostrefowa, czyli ze stałą stawką cenową za kilowatogodzinę. Nie jest to jednak jedyna możliwość i coraz częściej wybór pada na taryfę dwustrefową, dzięki której można zaobserwować znacznie większe oszczędności. Jeśli największe zużycie energii elektrycznej przypada na godziny pozaszczytowe, to wówczas taryfa dwustrefowa pozwoli na znaczące zmniejszenie rachunków za prąd. Przykładem taryfy dwustrefowej jest taryfa G12. Jest to tzw. taryfa nocna, w przypadku której doba podzielona jest na dwie strefy czasowe z dwoma różnymi stawkami za kilowatogodzinę. Zwykle tańsza strefa przypada na godziny 22:00 – 06:00 i 13:00 – 15:00, a droższa w dzień 06:00 – 13:00 i 15:00 – 22:00. Godziny poszczególnych stref czasowych zależą oczywiście od wybranego dostawcy prądu i mogą one się nieco różnić od powyższych.

Czy taryfa G12 sprawdzi się w przypadku firmy?

Jeśli chodzi o osoby prowadzące własną działalność gospodarczą czy też o właścicieli niewielkich spółek, to istnieje możliwość wybrania taryfy nocnej G12. Warunkiem jest to, aby prowadzana działalność była zarejestrowana w miejscu zamieszkania. Wówczas możliwe jest pozostanie przy taryfie przeznaczonej dla gospodarstw domowych i zaoszczędzenie na rachunkach za prąd. Bardzo ważną kwestią jest to, aby w mieszaniu/domu nie byli przyjmowani klienci ani też nie były organizowane spotkania biznesowe. Jeśli jednak przedsiębiorca nie spełnia powyższych wytycznych, to zakład energetyczny może wymagać od niego przejścia na inną taryfę, czyli taryfę przeznaczoną dla firm.