Energia dla domu – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?

Budżet domowy w dużym stopniu obciążony jest opłatami za energię elektryczną. Warto, zatem racjonalnie podejść do jej użytkowania, a także optymalnie dobrać ofertę, taryfę i dostawcę energii elektrycznej. Na prądzie można na prawdę sporo zaoszczędzić, dlatego warto zapoznać się z obecnymi ofertami sprzedawców prądu. Zmiana taryfy czy sprzedawcy powinna być dobrze przemyślana. Zawsze ofertę należy dobierać indywidualnie, ponieważ w ten sposób możemy uzyskać najwyższe oszczędności.

Dla domów energia – wybór odpowiedniej oferty  

Wyboru powinniśmy dokonywać nie tylko na podstawie samej ceny prądu, ale również wysokości opłat dystrybucyjnych. Na tej podstawie należy porównać oferty sprzedawców prądu. Nie jest to zadanie zbyt trudne ani czasochłonne, wystarczy skorzystać z internetowych porównywarek cen energii.

 

Z pozoru nie łatwo jest przeciętnemu użytkownikowi oszacować jak wygląda jego zużycie prądu. Przeglądając jednak rachunki lub monitorując licznik, jesteśmy wstanie pozyskać informacje, które będą nam potrzebne do porówna naszej oferty z innymi, dostępnymi na rynku.

 

Wybór odpowiedniej taryfy to podstawa

Przed wyborem odpowiedniej taryfy warto ustalić, w jakich dokładnie godzinach zużywamy najwięcej prądu, pozwoli to nam na dobranie optymalnej oferty. A do wyboru mamy taryfy G11, G12, G12w, które przeznaczone są dla gospodarstw domowych. Najpopularniejszą jest jednostrefowa taryfa G11, która ma stałą stawkę za prąd, bez względu na godziny. G12 jest taryfą dwustrefową, z zatem wysokość stawki za prąd uzależniona jest od godziny. Strefy te dzielą się na tzw. doliny (najczęściej między 13:00-15:00 i 22:00-6:00) oraz szczyty (06:00-13:00 i 15:00-22:00). Zaś G12w to taryfa, w której poza porami dnia, znaczenie ma także dzień tygodnia (weekend).

 

W przypadku, gdy najwięcej wykorzystujemy prądu w godzinach pozaszczytowych, wówczas warto wziąć pod uwagę taryfy G12 i G12W. Jeśli natomiast dużo zużywamy prądu w ciągu dnia to najlepsza może okazać się taryfa G11.

 

Przy podpisywaniu umowa zwróćmy uwagę na to, przez jaki okres obowiązywać nas będzie określona stawka. Nie zaskoczą na wówczas wyższe rachunki.

 

Przy racjonalnym użytkowaniu energii elektrycznej i odpowiednim wyborze taryfy jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu procent miesięcznie na rachunku za prąd.

Źródło:

http://cenypradu.org.pl/tani-prad-dla-domu-jak-znalezc-najlepsza-oferte/

https://dobryprad.pl/taryfy/rodzaje/