Plusy i minusy turbiny wiatrowej

Turbiny wiatrowe kojarzą się głównie z inwestycją na szeroką skalę. Jednak obok licznych ferm, coraz częściej spotyka się pojedyncze wiatraki. Bez wątpienia warto dowiedzieć się, dlaczego ten sposób pozyskiwania energii stał się tak popularny. Nie można zapomnieć jednak o wielu niedogodnościach, które wiążą się z tym sposobem pozyskiwania energii.

Korzyści płynące z posiadania turbiny wiatrowej

Nie bez powodu turbiny wiatrowe stają się coraz popularniejsze. Po pierwsze gwarantują one pozyskiwanie energii, która jest tania. Produkcja energii wiatrowej jest także uniezależniona od źródeł energii, które mogą się wyczerpać, jak gaz ziemny i ropa naftowa. Wiatr jest zawsze. Są po prostu tereny, gdzie warunki są sprzyjające. Kolejnym ważnym argumentem jest ekologiczny charakter tego rodzaju rozwiązania. Standardowa turbina wiatrowa, która w głównej mierze odpowiada za produkcję prądu, nie emituje do środowiska żadnych szkodliwych substancji. Minusem może być hałas, choć nowoczesne turbiny generują go znacznie mniej niże te sprzed kilkunastu lat. Większe elektrownie wiatrowe szczególnie dobrze sprawdzą się w miejscach, gdzie dużo wieje. Dlatego elektrownie wiatrowe często można spotkać na wybrzeżu, gdzie systematycznie zasila je morska bryza.

Wady pozyskiwania energii wiatrowej

Do największych wad, jakie można podać w zakresie pozyskiwania, przekształcania i wykorzystywania energii wiatrowej, należą:

  • wysokie koszty początkowe, czyli droga instalacja pozwalająca na przekształcenie energii wiatru w energię mechaniczną, a następnie w prąd,
  • brak jednostajnego poziomu wiatru praktycznie na każdym terenie,
  • brak możliwości stosowania turbiny wiatrowej w miejscach, gdzie rzadko i słabo wieje,
  • konieczność posiadania terenu, gdzie można zainstalować turbinę,
  • turbina wiatrowa ma raczej charakter wspierający inne źródło energii — w pojedynkę może nie być efektywna.

Wady nie powinny odstraszać od tego rozwiązania. W końcu przyszłość upatrywana jest w alternatywnych źródłach energii. Są one w końcu bezpieczniejsze, tańsze i niewyczerpane.