Fotowoltaika: jak działa taka instalacja?

Choć proces przemiany światła słonecznego w energię elektryczną wydaje się być procesem bardzo skomplikowanym, Co warto wiedzieć na ten temat?

W jaki sposób światło słoneczne przemienia się w energię elektryczną?

Instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim odpowiednie panele oraz urządzenie, w którym prąd stały będzie zamieniany w prąd przemienny. Dla przeciętnego użytkownika jedynym wyzwaniem pozostaje znalezienie odpowiedniego miejsca na panele słoneczne oraz znalezienie firmy, która dokona instalacji tego systemu. Ponieważ energia taka ma większe napięcie, niż prąd z sieci publicznej, to ona jest zużywana w pierwszej kolejności. Dopiero gdy jej zabraknie, wtedy urządzenia znajdujące się w naszym domu zaczynają wykorzystywać prąd, który dostarczany jest przez firmy energetyczne. Co robić, by mieć możliwie jak najwięcej energii ze słońca? Pamiętajmy, że im więcej światła słonecznego padnie na panele, tym więcej energii uda się nam zmagazynować.

Czy warto postawić na takie rozwiązanie?

Gdy już wiemy, jak działa fotowoltaika (dowiedz się więcej), możemy zastanowić się nad tym, dlaczego warto w takie odnawialne źródła energii inwestować. A powodów jest sporo. Inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się bardzo szybko, pozwala cieszyć się niezależnością energetyczną oraz oszczędzać środowisko naturalne. Nie brak też ciekawych rozwiązań dla tych, którzy nie będą w stanie zużyć produkowanej przez siebie energii na potrzeby własne.

Co można zrobić z nadwyżką energii pochodzącej ze słońca?

O tym warto pomyśleć już na etapie zakładania instalacji fotowoltaicznej. Jeśli wiemy, że prądu nie potrzebujemy zbyt wiele, możemy przesyłać jego nadwyżki do sieci publicznej, stając się tym samym dostawcami energii. By tak się stało, trzeba jednak spełnić dwa warunki: zawrzeć stosowną umowę z zakładem energetycznym oraz wzbogacić swą instalację fotowoltaiczną o system on-grid. Pozwala on na zaspokajanie swych bieżących potrzeb związanych z zużyciem energii oraz przesyłanie jej nadwyżek do sieci publicznej.