Alternatywne źródła energii – jakie są ich rodzaje?

Źródła energii, które mają zdolność do samoregeneracji, zwane są alternatywnymi bądź odnawialnymi (OZE). Najczęściej są to źródła w pełni naturalne, do których zaliczamy między innymi wiatr, promienie słoneczne, pływy morskie, wody geotermalne, wiązania jąder atomowych, jak i biogaz oraz biomasę zwierzęcą i roślinną. Bez tego rozwiązań pewnego dnia skończyłyby się zasoby energetyczne Ziemi. 

Do alternatywnych źródeł energii można zaliczyć przede wszystkim energię wiatrową, słoneczną, geotermalną oraz atomową. Więcej na ich temat znajduje się na stronie: https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-dla-domu/2020/odnawialne-zrodla-energii.

Energia wiatrowa

Ten rodzaj energii wykorzystywany jest od bardzo długiego czasu, co nie zmienia jego dużej popularności. Wszystko dzieje się za wykorzystaniem siłowni wiatrowych (wiatraków), które przekształcają siłę wiatru w energię elektryczną. Ten rodzaje elektrowni najczęściej budowany jest przy brzegach morskich, gdyż siła wiatru jest tam zdecydowanie większa, niż w innych miejscach. Otrzymana energia może być wykorzystywana do wielu celów – oświetlenia pomieszczeń, pompowania wody, jak i wielu innych. 

Energia słoneczna

Jest to rodzaj energii, która jest wykorzystywana bardzo często w budownictwie, a to wszystko przez zastosowanie fotowoltaik, które przekształcają promienie słoneczne w energię elektryczną. Istnieją też kolektory słoneczne, które działają na zasadzie podgrzewania wody przez energię słoneczną, która następnie jest pompowana do wykorzystania przez domowników. 

Energia geotermalna

alternatywne źródła energii

Ten rodzaj energii pochodzi z wód podziemnych i gejzerów powstających podczas erupcji gorącej wody z wnętrza ziemi. Wywiercając dziurę i wtłaczając zimną wodę, można ją podgrzać, a później wykorzystywać do ogrzewania pomieszczeń bądź do napędzania turbin parowych. Jeśli jednak celem jest wytworzenie energii elektrycznej, potrzebne będzie wybudowanie elektrowni geotermalnej w pobliżu. 

Energia atomowa

Choć jest wiele różnych poglądów na tematy etyczne, gdy chodzi o energię atomową, nie można zaprzeczyć jej funkcjonalności. Do wytworzenia energii wykorzystuje się reakcję rozszczepienia jądra atomowego pierwiastka promieniotwórczego, takiego jak uran czy pluton.