Jak odczytać licznik prądu w domu?

Licznik prądu w domu jest podstawowym miernikiem, który pozwala określić, ile energii zużywa odbiorca, a tym samym, ile powinien zapłacić w danym okresie rozliczeniowym. Obecnie korzysta się z kilku rodzajów liczników prądu, w tym najstarszych indukcyjnych, a coraz częściej też z liczników elektrycznych. Aby móc dokonać prawidłowego rozliczenia, trzeba wiedzieć, jak odczytywać informacje z tych urządzeń.

Jak odczytać licznik?

licznik prądu

Licznik prądu w domu odczytuje się zawsze uwzględniając pomiar w pełnych kWh bez ostatniej, ułamkowej cyfry. W przypadku urządzenia indukcyjnego stan zużycia kWh należy ponadto podawać bez ewentualnych zer z przodu. Jeśli zaś chodzi o licznik elektroniczny, jego stan najczęściej podawany jest przy pomocy specjalnego kodu wyświetlanego w lewym górnym rogu. Warto też pamiętać, że jeśli korzysta się z taryf dwustrefowych G12, stan licznika trzeba podać dla obu tych stref.

Informacje na liczniku elektronicznym

Odczytywanie informacji z licznika elektronicznego jest nieco bardziej skomplikowane ze względu na fakt, że urządzenie wyświetla wiele różnych cyfr. W tym wypadku przydatny jest więc kod OBIS pojawiający się w lewym górnym rogu. W najczęściej stosowanych w domu licznikach takie kody oznaczają sumaryczne zużycie energii, a ponadto zużycie jej w strefie I oraz strefie II. Kod 1.8.0 informuje o tym, że na wyświetlaczu pojawia się całkowite zużycie energii. Przy korzystaniu z taryfy dwustrefowej 1.8.1 oznacza natomiast zużycie energii w pierwszej strefie, czyli szczytowej, a 1.8.2 – w strefie drugiej, nocnej.

Inteligentne liczniki

Najwygodniejszym rozwiązaniem dla domowników z pewnością jest licznik inteligentny, który z roku na rok zyskuje na popularności. Tego rodzaju urządzenie posiada wbudowany system komunikacji do systemu informatycznego. Steruje on odczytami energii i parametrami licznika i to nie tylko w zakresie taryf, ale nawet kontroluje jakość energii czy ciągłości dostawy, a w razie potrzeby automatycznie informuje o nieprawidłowościach centrum dyspozytorskie. Umożliwia też dwukierunkową komunikację, przez co jest rozwiązaniem znacznie bardziej komfortowym niż tradycyjne liczniki indukcyjne czy elektroniczne. O tym jak to robić i jakie liczniki są dobre przeczytasz też na https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/licznik-bez-tajemnic