Najważniejsze informacje o taryfie G12w

Niższe opłaty za prąd nie musza wcale wiązać się ze zmianą dostawcy energii. Duży wpływ na to, jak wysokie będą rachunki, ma także wybór taryfy. Na rynku bowiem dostępnych jest kilka rozwiązań, które można dopasować do swoich potrzeb i trybu życia. Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie na opłatach za prąd może okazać się wybór taryfy G12w.

Oznaczenie G12w

Litera „G” znajdująca się w nazwie tej taryfy oznacza nic innego jak to, że jest ona przeznaczona dla gospodarstw domowych. Cyfra 1 to z kolei informacja, że takie rozwiązanie przeznaczone jest dla klientów, których umocowanie nie przekracza 40 kW, zaś 2 to oznaczenie taryfy dwustrefowej, a więc takiej, w której w ciągu doby oferowane są dwie różne stawki z kWh. Litera „w” na końcu tego oznaczenia ma informować o niższych stawkach za prąd w czasie weekendu.

Czym jest taryfa G12w?

Taryfa G12w (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/taniej-po-godzinach), którą można określać także mianem taryfy weekendowej, to rozszerzenie popularnej G12, która przewiduje niższe ceny za prąd w wyznaczonych godzinach w ciągu dnia, a także w czasie nocnym. W G12w bardziej atrakcyjne stawki obowiązują jednak także w weekendy czy dni świąteczne, a więc te ustawowo wolne od pracy.

Kiedy G12w jest dobrym rozwiązaniem?

Takie rozwiązanie dedykowane jest wszystkim osobom, które w strefie pozaszczytowej zużywają co najmniej 30 procent dobowego zapotrzebowania na energię. Będą to więc osoby, które pracują w domu, a więc mogą wykonywać większość prac w czasie niżu dziennego, a dodatkowo w czasie weekendów czy świąt intensywniej eksploatują urządzenia elektryczne. Na taryfę G12w zazwyczaj decydują się osoby mieszkające w bloku znajdującym się w taryfie G12. W takich miejscach obowiązuje bowiem cisza nocna, toteż hałaśliwe urządzenia mogą pracować tylko w ciągu dnia. Dobrym rozwiązaniem wydaje się więc skorzystanie z możliwości płacenia niższych rachunków w weekendy. Choć oferta G12w kierowana jest do gospodarstw domowych mogą z niej skorzystać także akademiki, plebanie, hospicja czy domy dziecka.